Інтегрований урок (математика, трудове навчання) у 3 класі
Тема: Вправи і задачі
на закріплення вивчених таблиць множення і ділення. Розв’язування задач двома
способами. Оригамі. Виготовлення об’ємних виробів технікою оригамі. Практична
робота: створення об’ємних виробів технікою оригамі «Білий птах»
Мета: формування
предметних компетентностей:
вдосконалювати
вміння застосовувати табличні випадки множення і ділення під час виконання
завдань різних видів;
формувати
обчислювальні навички, вміння розв’язувати задачі двома способами та складанням
виразів;
формувати
вміння створювати об’ємні вироби
технікою оригамі, навички правильного складання, згинання паперу;
формувати
вміння читати та складати з паперу лебедя в техніці оригамі за зразком, поданим
у технологічній картці;
розширювати знання
про значення птахів у житті природи і людей;
розвивати
аналітико-синтетичні вміння узагальнювати, порівнювати, аналізувати пам'ять,
мислення, увагу, мовлення, конструктивні вміння, інтерес до винахідництва;
виховувати
старанність, акуратність, бажання збагачувати свої знання, допомагати зимуючим
птахам, бережливе ставлення до природи.
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися:
формувати здатність сприймати мету, яку ставить вчитель, відповідно до неї
планувати і виконувати необхідні дії, контролювати й оцінювати свої результати,
виконувати навчальні завдання;
комунікативної:
удосконалювати вміння позитивними навичками спілкування будуючи відповідним
чином свої висловлювання;
інформаційної: навчати
здобувати з підручника та інших джерел необхідну інформацію;
громадянської:
учити дбайливо й бережно ставитися до природи, стимулювати бажання допомагати
птахам.
Обладнання: презентації до
уроків математики, трудового навчання, ноутбук, мікрофон, зразок виробу,
технологічна карта, таблиці для усної лічби, цікаві відомості про птахів
(аркуші паперу), уявна водойма із рослинністю,таблиці до уроку, клей,аркуші
білого паперу.
Тип уроку: повторення та узагальнення
вивченого матеріалу.
Міжпредметні зв’язки: математика,
природознавство, трудове навчання.
Інтерактивні
методи та прийоми: «Мозковий
штурм», «Незакінчене речення», «Мікрофон».
Хід уроку
I.
Організаційна частина
1.
Привітання
2.
Перевірка
готовності до уроку
3.
Девіз
уроку
II.
Повідомлення теми, мети та завдань уроку. Мотивація навчальної
діяльності школярів
III.
Актуалізація та формування опорних знань з усіх навчальних
предметів
1.
Технологія
«Мозковий штурм»
2.
Розповідь
учениці про птаха, показ ілюстрації
Дятел звичайний, або дятел великий
строкатий. Довжина тіла становить 22-27 см, розмах крил -42-47 см, вага складає
60-100грам, довжина язика 14см.
У забарвленні переважають чорні і білі тони, які в
поєднанні з яскраво - червоним надають птахові строкатого вигляду. Дятел має
довгий хвіст, міцний дзьоб, червону латочку на голові та біля хвостика.
Цікаво спостерігати за зимівлею дятлів.
Дятли можуть як відлітати у теплі краї, так і зимувати у рідних лісах. Зимують
вони у дуплах, які самі й видовбують. Зазвичай дятли харчуються комахами,
ягодами і насінням, але взимку їхній раціон значно звужується. Їх рятує насіння
ялинових і соснових шишок. І попри невелику кількість їжі, дятли є дуже щедрими
птахами і з легкістю можуть поділитися їжею з іншими пернатими.
3.
Хвилинка
каліграфії
Числа 10 десятка, робота над ними
4.
Розповідь
учениці про птаха, показ ілюстрації
Синичку ми впізнаємо за жовтими грудьми. Синиць
повинні знати усі. Птахи це лісові, які завжди з першими приморозками
прилітають до людських осель. Тому що в лісі бракує бідолашним птахам їжі.
Синиці добре пам’ятають місце, де їх годували минулої зими і повертаються туди
не самі, а зі своїми малюками.
У морозні ночі зграйки синиць
залазять у дерева, щілини будівель і
сплять, тісно притулившись одна до одної, утворюючи пухнасту кулю, із якої
стирчать хвостики. Така ночівля допомагає синичкам зберегти тепло. Переживши
зиму біля людей, навесні повертаються назад до лісу. Ми маємо допомогти вижити
синичкам в скрутну зимову пору. А вони сторицею віддячать нам навесні та
влітку, поїдаючи комах – шкідників. Чудовим кормом для синиць є – насіння
кавуна, дині, гарбуза, соняшника, тільки не смажене. Полюбляють синички свіже
сало,яке можна підвісити на ниточці.
Синичка –
велика трудівниця. Готуватись до зимового голоду вона починає ще весною або
влітку. І до зими ця маленька пташечка може назбирати і сховати до 15 кг
насіння і зернят. Проте взимку не завжди їй вдається знайти схованку. Тому
доводиться шукати їжу під снігом або харчуватися у годівничках.
5.
Робота
з підручником
а) № 323(
письмово з коментуванням, відповіді – 22,69,6,12,21,90,95,72.)
6.
Розповідь
учениці про птаха, показ ілюстрації
Горобчик сіренький, метушливий, часто
заглядає до нас у кімнату. Тіло завдовжки 14 – 15 см. Розмах крил – 21 см. Вага -25 – 40 г.
Тривалість життя – до 10 років. У горобчика верх голови і щоки сірі, зашийок
коричневий,спинний бік коричнево – бурий, черевний бік світло – сірий, верхню
частину крила перетинає одна біла смужка. Під горлом є велика чорна пляма,
схожа на краватку. Горобчиха та молоді
пташки однотонні, бурувато – сірі з більш темним верхом, розмитою смугою через
око. Дзьоб міцний та короткий,пристосований для поїдання комах та насіння
різних рослин. Тоненькі лапки мають рожеве або сіре забарвлення
Хоча горобчики і невибагливі у виборі їжі, проте взимку ці
маленькі сірі пташечки потребують допомоги людини. Харчуються горобчики
насінням, зерном, хлібними крихтами. Тому варто їх підгодовувати.
7.
Задача
325 (письмово)
Перший спосіб:
( +)
: =
(36 + 27) : 9=
Другий спосіб :
:
+ : =
Порівняти
способи, зробити висновки
8.
Розповідь
учениці про птаха, показ ілюстрації
З
першим снігом до нас прилітають снігурі. Їх можна впізнати по яскраво червоних
грудках. Снігур – лісовий птах. Снігурі харчуються насінням і бруньками дерев
та кущів. Дзьоб снігура нагадує дзьоб папуги – він так само короткий та
сильний. Раціон снігура залежить від пори року. Березове насіння плоди ясена –
основна їжа снігурів. Птахи ласують плодами горобини. При цьому викльовують
насіння, а плоди викидають. Припорошена снігом горобина, на гілках якої сидять
снігурі, є чудовою картиною природи.
Як це не дивно звучить, але чим більші
морози, тим спокійнішими виглядають снігурі. Зазвичай вони літають невеликими
зграйками до 10 осіб. У люті морози снігурі сидять нерухомо і лише час від часу
«оживають», щоб з’їсти яку-небудь ягідку чи насіння.
9.
Проведення
фізкультхвилинки
10.
Підсумок
з математики
IV. Повторення та аналіз основних фактів, подій, вивченого матеріалу
1.
Технологія
«Незакінчене речення»
1.
Техніку
створення з паперу виробів називаємо ….
2.
Зародилося
це мистецтво дуже давно ….
3.
Оригамі
– це цікавий світ ….
4.
Основою
цього мистецтва є аркуші паперу …. форми.
5.
Можна
все сконструювати з ….
2.Загадка про
птаха
3.Розповідь
учениці про птаха, показ ілюстрації
Лебідь
- великий перелітний дикий водоплавний птах з довгою гарно вигнутою шиєю і
білим пір’ям. Маса тіла від 8 до 12,5 кг, довжина тіла від 145 до 160 см,
розмах крил 208—238 см. Птах білий, вуздечка чорна, біля основи верхньої щелепи
великий чорний виріст, дзьоб червоний; ноги чорні. Зрідка подає короткі
неголосні звуки «кгіюр» або «кіорр» та інші; зблизька у птаха, який погрожує,
можна почути шипіння.
В
Україні гніздиться на всій території, крім гір і Керченського півострова; мігрує
скрізь; може зимувати в південних районах, на заході країни та на дніпровських
водосховищах.
Населяє
зарослі водною рослинністю водойми — лимани, озера, ставки, іноді болота.
Лебідь гніздиться біля води в очеретах на
дрібних озерах або в заплавах великих річок. Раціон лебедів складається
переважно з водяних рослин. Знаходить їжу в основному під водою, де поїдає
різні частини водяних і болотяних рослин.
Лебеді перебувають під охороною.
4.Інструктаж, технологічна карта
5.Закріплення
інструктажу
· Зігни
· Зігни лівий кут
· Зігни правий кут
· Відігни
· Перегни
· Відігни «дзьоб»,
«крила»
· Наклей
V.Самостійна
робота учнів
VI.Оформлення виставки робіт
учнів
VII. Підсумок
уроку. Рефлексія
1.
Підсумок
роботи з трудового навчання
2.
Гра «Що обіцяємо
пташкам»
Ми друзі і вірні, і щирі,
Бо ми будемо берегти повсякчас
Пташок, що літають у вирій
І
тих, що зимують у нас.
3.Технологія «Мікрофон»
· Я дізналася ….
· Навчилася ….
· Повторила ….
· Було цікаво …..
VIII. Завдання додому
С. 46, № 328, № 329.
Підгодовувати зимуючих птахів.
IX. Підсумок роботи
Ігри
Злови рибку
У коробку, розмальовану водоростями, покласти
малюнки рибок, до яких скріпками прикріпити різні приклади. Вудка — паличка з
ниткою, до якої прив’язаний магнітик. Учень ловить рибку. Якщо він швидко і
правильно виконує обчислення — рибка зловлена. Якщо неправильно чи довго обчислює
приклад, вважається, що рибка «зірвалася».
Проведи літак
На дошці
записані приклади в
довільному
порядку. На старті літачок. Діти
повинні
обчислити приклади, а потім стрілочками прокласти
маршрут літака, починаючи
з
найменшої відповіді до найбільшої або навпаки.
Аналогічно
можна використати кораблик,
автомобіль чи автобус.
Допоможи звірятам
Ігровий матеріал: на дошці — малюнки звірят, під ними — приклади.
Білочка, зайчик та їжачок на уроці математики в
лісовій школі розв’язували приклади. Підкралася хитра лисичка і вкрала цифри.
Допоможіть звірятам відновити приклади.
Клас поділено на три команди. Одна команда
допомагає білочці, друга — зайчику, а третя — їжачкові. Перемагає команда, яка
правильно виконає завдання.
Допоможи дельфіну
На дошці зліва — малюнок дельфіна, справа —
записані приклади з «віконечками».
Дельфін на березі моря розв’язував приклади.
Набігла хвилька і частину прикладів змила. Допоможіть дельфіну відновити числа
в прикладах, які змила хвиля.
3 + ... = 5 ...
+ 3 = 6
5
+ ... = 7 6
+ ... = 7
...
+ 2 = 4 ...
+ 3 = 7
4 + ... = 6 5
+ ... = 6
Зайченя і морквини
Перед грою готується на дошці наочне завдання (зображення
зайчика, морквин та карток із прикладами). На початку гри
читається вірш: Зайченя біля ялинок Десь знайшло аж 5 морквинок.
Та не може їх зібрати,
Знаєте чому, малята?
Бо веселий чарівник,
Що до жартів добрих звик,
В лісі тому побував і усе зачарував. Підкажіть
зайчаті, діти,
Що ж йому тепер робити?
— Так, треба розв’язати приклади на картках. Допоможемо
зайчику?
Учні розв’язують приклади і знімають морквини.
Підсумок гри
— Молодці, діти! Ви зробили добру справу — допомогли
зайчику зірвати зачаровані морквини. І водночас вчилися розв’язувати приклади,
закріплюючи свої знання таблиці додавання і віднімання 4.
Ігровий матеріал: малюнок бусла і 6 жабенят, картки з прикладами.
Хід гри.
Жабеня — зелена спинка - Просить дівчинку Маринку:
— По болоту ходить бусол У червонім капелюсі.
Там живуть мої подружки,
Милі жабки-скрекотушки.
Може, їм підкажеш ти,
Як від бусла утекти?
Учні розв’язують приклади на картках і знімають жабок.
Підсумок гри.
— Молодці, діти! Завдяки вашій допомозі жабкам
вдалося втекти від бусла. Врятовані жабки вам дуже вдячні за те, що ви добре
вмієте розв’язувати приклади, засвоїли табличні випадки додавання і віднімання
числа 6.
Ігровий матеріал: малюнок лисички, суничок, картки з прикладами.
Хід гри.
У лисички-трудівнички
На грядці виросли сунички.
Допоможем їй, малята,
Урожай рясний зібрати.
А щоб ягідки зривати,
Треба вміти рахувати.
Учні розв’язують приклади на картках і зривають
сунички.
Підсумок гри.
— Діти, ви всі сьогодні працювали дружно, були
зосередженими та активними. І саме тому нам вдалося допомогти лисичці зібрати
сунички. Водночас ми закріпили свої знання табличних випадків додавання і
віднімання 5.
2 клас
Заморочки з бочки
I
1. Назвати
п’ять днів тижня, не користуючись назвами днів тижня та числами.
2. Скільки
днів у тижні?
3. Скільки
робочих днів у тижні?
4. Скільки
вихідних днів у тижні?
5. Чи
правильне таке твердження: якщо завтра вівторок, то сьогодні середа?
6. Скільки
місяців у році?
7. Який
місяць року найменший?
8. В
якому місяці року 28 днів?
9. Назвати
перший місяць року.
10. Назвати другий місяць
осені.
II
1. Назвати
другий місяць року.
2. Назвати
останній місяць року.
3. Чи
правильне таке твердження: якщо завтра п’ятниця, то сьогодні понеділок?
4. Назвати
«сусідів» другого місяця осені.
5. Назвати
зимові місяці.
6. Що
буде «завтра», а було «вчора»?
7. Братові
7 років, а сестрі 5. Скільки років виповниться сестрі, коли брати стане
10
років?
8. Маринка
гостювала в бабусі два тижні і три дні. Скільки гостювала Маринка в
бабусі?
9. Назвати
третій день тижня.
10.
Дідуся звати Андрій
Степанович, його онуку звати Олена Сергіївна. Як звати
дідусевого сина?
III
1. Як
називається прямокутник із рівними сторонами?
2. Назвати
найбільше число першого десятка.
3. Яку
арифметичну дію треба виконати, щоб зменшити число?
4. Сергійко
задумав двоцифрове число, відняв від нього 1 і дістав одноцифрове число.
Яке
число задумав Сергійко?
5. Яке
число стоїть між числами 45 і 47?
6. Які
«сусіди» у числа 27?
7. Яке
число треба збільшити на ЗО, щоб одержати найменше трицифрове число?
8. Назвати
найменше кругле число.
9. Назвати
осінні місяці.
10. У двох носорогів два
роги. Скільки рогів у двадцяти носорогів?
IV
1. Назвати
геометричну фігуру, у якої три кути?
2. Назвати
найбільше число другого десятка.
3. Яку
дію треба виконати, коли необхідно збільшити число?
4. Оксанка
задумала двоцифрове число, додала до нього 1 і дістала найменше
трицифрове число. Яке число задумала Оксана?
5. Назвати
шостий місяць року.
6. Яке
число при лічбі стоїть за числом 14?
7. Що
важче: кілограм пуху чи кілограм заліза?
8. Що
більше - сума двох трійок чи сума трьох двійок?
9. Яке
найбільше двоцифрове число?
10. На
групі росло 60 груш, а на вербі на 5 менше. Скільки груш росло на вербі?
V
1. Назвати
найбільше число третього десятка.
2. Дві
доярки йшли на ферму і зустріли по дорозі ще 5 доярок. Скільки всього
доярок
прийшло на ферму?
3. Які
два однакові числа треба додати до 10, щоб отримати 20?
4. Назвати
весняні місяці.
5. Микола
вищий за Петра, а Петро вищий за Тараса. Хто нижче, Микола чи Тарас?
6. Яке
найменше трицифрове число?
7. Назвати
третій місяць року.
8. Назвати
число, в якому 10 десятків.
9. Яке
число стоїть за числом 33?
10. Якщо
олівець двічі перерізати, скільки одержимо олівців?
10 МАТЕМАТИЧНИХ ДИКТАНТІВ
Диктант № 1
«Класичний»
Варіант А
Вчитель диктує приклади (рівняння,
задачі, ...), а учні записують лише відповіді.
Варіант Б
Хтось із учнів диктує
завдання, а решта записує відповіді.
Варіант В
На дошці записані
завдання (картці, у зошиті, ...), а діти записують лише
відповіді.
Варіант А навчає дітей
працювати у загальному ритмі, однаковому для всього класу.
Варіант Б —
також (але темп більш уповільнений). Диктувати завдання
доцільніше обирати учня, який має середній темп роботи.
Варіант В дозволяє
продуктивно дібрати оптимальне індивідуальне навантаження на кожного учня.
Донавантажити тих, у кого темп роботи вищий середнього, і дозволити працювати в
уповільненому темпі тим, у кого низький темп роботи.
Формує якість та
швидкість обчислюваних навичок, увагу, зосередженість.
Диктант № 2
«Математичний марафон»
На
дошці чи аркуші паперу пишемо приклади (завдання). Виграє той,
хто пройде дистанцію найшвидше, але й найправильніше вирішить завдання (не
зійшовши з дистанції).
Можна
змагатися групами, парами, у парі, по рядах, варіантах...
Стимулює
швидкість лічби, дає можливість зацікавити дітей своєю ігровою формою,
урізноманітнює рутинну роботу на уроці.
Диктант № 3 Ти - мені, я - тобі»
(Робота в парі). Учні по черзі задають один одному приклади і
контролюють запис відповіді.
Помінявшись зошитами, оцінюють
роботу.
Відповіді записують обидва учні,
але «свої» відповіді кожен обводить кружечком чи підкреслює — так зручніше
потім перевіряти.
Відповіді в обох зошитах повинні
бути однаковими.
Розвиває творчість, дає
можливість попрацювати в одному ритмі, у «зв’язці», відчути «лікоть друга»,
розраховувати на допомогу.
Тут навіть слабший учень може
проявити себе, бо вибирає приклади за своїми можливостями.
Сильний (ведучий) учень
не дає схибити, заплутатися тощо. Він постійно контролює слабшого, допомагає,
пояснює...
Можна оцінити роботу пари,
рахуючи кількість правильно розв’язаних прикладів. Щоб виграти змагання пар,
ведучий і відомий докладають максимум зусиль, аби не підвести один одного.
Вчитель диктує диктант у
будь-якій формі, а учні хором дають відповідь (шумлять).
Дає змогу слабшому опертися на
сильнішого. Якщо у хорі хтось «сфальшивив», то ті, хто поруч, плещуть у
долоньки і приклад пояснюється для тих, хто не зміг його розв’язати.
Вчитель же відразу має змогу
дізнатись у кого проблеми з лічбою. Сильні учні отримують додаткове
навантаження — виконують роль консультантів (помічника вчителя).
Диктант № 5 «Естафета»
Кожен учень по черзі задає свій
приклад рівняння, задачу, ...), а решта його розв’язує і
записує відповіді.
Варіант А. Учень-ведучий працює
біля дошки, а решта — в зошитах.
Варіант Б. Перший учень у
групі (ряду, варіанті) розв’язує 1 приклад (на листку чи біля
дошки), далі другий, третій...
Виграє той ряд (група,
варіант...), які швидше і правильно розв’яжуть свої приклади.
Метод перевірки: взаємоперевірка
чи групова.
Варіант В. Перший учень розв’язує
приклад, написаний для нього вчителем, і дописує свій — для другого учня і т.д.
Тут навантаження зростає, темп зменшується, але посилюється увага і
зосередженість.
Диктант № 6 «Потяг»
У кожного на картці-вагончику
5—10—15 прикладів.
Вчитель (або сильний
учень) на картці-паровозику пише формулу, а діти на своїх
картках-вагончиках записують і розв’язують приклади до формули.
Машиніст перевіряє
картки-вагончики і чіпляє їх до паровоза тільки тоді, якщо вони без
поломок (усі приклади дібрані й вирішені правильно). Поламані (з
помилками) відсилає у депо на ремонт (виправляти помилки). Депо
— група сильних учнів-консультантів. Тоді вагончик-картку чіпляють до паровоза.
Потягів може бути декілька (за
темами, що вивчались і вивчаються у даний момент).
Відшукати свій паровоз
учень-вагончик повинен самостійно.
Гра дає можливість учням глибше
засвоїти теоретичні знання, пов’язати теорію з практикою.
Цінність її у розподілі навантаження,
диференціації та індивідуалізації роботи кожного учня.
Упродовж диктанту іде відразу й
індивідуальна, і парна, і групова, і колективна робота.
Працює кожен на своєму рівні, але
просувається постійно вперед, на більш високий щабель драбинки пізнання.
Види формул:
Диктант № 7 «Круговий»
Перший учень називає приклад,
решта — записує і розв’язує його. Другий придумує приклад так, щоб він
починався з числа — відповіді попереднього прикладу і т.д.
Останній учень складає приклад
так, щоб його відповіддю було перше число першого приклада.
Варіант А
Можна писати на листочках, дошці,
великому аркуші паперу...
Можна працювати в робочому
зошиті. Записувати приклади треба повністю, щоб мати можливість перевірки (самоперевірки,
взаємоперевірки, фронтальної перевірки тощо...)
Шліфується техніка лічби, логіка
мислення при ускладненому завданні з творчим навантаженням.
Диктант № 8 «Улюблене
число»
Діти складають приклади так, щоб
у відповіді вони отримали певне дане число. Число може обрати вчитель, учень —
ведучий у групі, парі, трійці, класі. Це може бути сьогоднішня дата, число,
коли дитина народилася, число — день народження мами, ... просто улюблене
число.
Диктант дає простір для
творчості, можливість індивідуалізації, організації роботи в парі, трійці, ...
Кожен працює в міру сил і можливостей на певному рівні.
При підбитті підсумків
враховується кількість,
різноманітність і правильність
розв’язання прикладів.
Диктант № 9 «(Хто
більше?»
Дається формула чи
приклад-зразок, і діти повинні за зразком чи формулою скласти чи дібрати
якнайбільше прикладів і розв’язати їх.
Варіант А
Якщо працюємо за
прикладом-зразком, то внизу, під прикладами, добре було б вказати формулу.
Наприклад:
Це свідчить про високий ступінь
засвоєння матеріалу.
Варіант Б
Формул може бути декілька
а+б = с
а • б= с
с : б= а
Це не ускладнює завдання, а
вчитель легко виявить приклади якого виду не засвоїв учень.
в) Можна давати приклади
декількох видів. Учні їх розподіляють на групи-стовпчики і внизу вказують
формулу.
Диктант стимулює творчий підхід
до справи, поєднує теоретичні й практичні знання і навички.
Диктант № 10 «Веселі
трійки»
Учні діляться на трійки, і кожна
трійка вирішує приклади певного виду на спільному листку (але по черзі,
щоб працював кожен!). Хто швидше впорається — той і переміг.
Варіант А
Можна посилити творчу сторону, і
трійки самі складуть завдання за певною темою чи формулою. Потім трійки
міняються завданнями і виконують їх. Кожна трійка перевіряє те завдання, яке
сама створила й оцінює його.
Варіант Б
Можна (щоб підсилити
ігрову сторону) листки- завдання виготовити у формі будь-якого
предмета. Листок-завдання розрізається на 3 частини, і всі частини
розподіляються між дітьми класу. Учні, розв’язавши приклади, знаходять друзів
по трійці, складають з частини ціле, перевіряють приклади, виправляють помилки.
Варіант В
Варіант В можна ще ускладнити, і
грати стане цікавіше, коли підібрати малюнки, що підлягають класифікації і,
після виконання основної роботи, запропонувати систематизувати малюнки, які
діти склали у процесі роботи. Це можуть бути квіти, посуд, звірі та
геометричні фігури. Малюнки можугь бути дібрані на 1—2—3—4 теми. Їх потім можна
буде використати для словникового диктанту на уроці мови тощо...
Немає коментарів:
Дописати коментар